Svědectví o násilném odebírání orgánů v Číně

Jaký dopad má tato problematika na Českou republiku?

Ethan Gutmann

Ethan Gutmann je oceňovaný investigativní novinář a autor knihy Jatka (The Slaughter) s podtitulem Masové zabíjení, odebírání orgánů a tajné řešení čínského režimu v otázce disidentů, která vyšla v září 2014. National Review jej charakterizoval jako „mamutího sociologického a politického informátora“. Jeho kniha Ztráta nové Číny získala několik ocenění včetně „Spirit of Tiananmen“, „Nejlepší kniha roku“ v žebříčku The New York Sun a oceněním „Chan's Journalism Award“ za vynikající psaní. Na vládní a zpravodajské úrovni si získal pozornost Washingtonu, Londýna a Bruselu za svůj výzkum v oblasti kontroly čínského internetu, systému pracovních táborů a zapojení západního byznysu do plnění úkolů čínské státní bezpečnosti.

„Cítím, že pod povrchem otázky „odehrává se to doopravdy?“ je skutečná otázka „proč bych se měl o to starat?“ - Ethan Gutmann

Studoval na Columbia University a Cranbrook Schools, následně obor International Security Policy na Columbia University, SIPA. Žije v Londýně, pochází z Wallingfordu ve Vermontu.

Expertní činnost

Podával svědectví a expertní analýzy o událostech v Číně před Americkým kongresem, Evropským parlamentem, Mezinárodním společenstvím pro lidská práva v Ženevě, OSN a parlamenty v Otavě, Canbeře, Dublinu, Edinburghu a Londýně. Jako někdejší analytik zahraniční politiky na Brookings Institution se objevil ve vysílání PBS, CNN, BBC a CNBC.

Publikace

Je autorem knihy „Losing the New China“ (2005) a publikace „The Slaughter“ (2014). V rámci své specializace publikoval články ve Wall Street Journal Asia, Investor's Business Daily, Weekly Standard, National Review a World Affairs journal.

Kniha The Slaughter byla vydána v češtině 16. listopadu 2015 u nakladatelství Cpress pod názvem Jatka: Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty.

Kniha vychází ze sedmi let výzkumu v terénu, kdy Gutmann procestoval celý svět, aby vyzpovídal aktéry kauzy nedobrovolného odebírání orgánů – od disidentů přes policisty až po samotné lékaře.

Kniha, mimo jiné, předkládá výpovědi svědků, kteří dosud o transplantacích promluvili a podali poměrně zevrubné popisy toho, jak různé části systému zneužívání vězňů k transplantacím fungují. Gutmann z nich sestavil celkový obraz, jenž podle něho dává nahlédnout do státem podporovaného monstrózního soukolí organizovaného zločinu.

Podle Gutmanna jsou k neetickým komerčním transplantacím zneužíváni především „vězni svědomí“ z řad stoupenců duchovního hnutí Falun Gong, Tibeťanů, křesťanů a Ujgurů. K vyšetřování Gutmanna motivovala zpráva kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase nazvaná Bloody Harvest, v níž právníci docházejí k závěru, že čínské vojenské nemocnice skutečně zneužívají vězněné následovníky Falun Gongu ke komerčním transplantacím.

Losing the New China: A Story of American Commerce, Desire, and Betrayal

Vydání: 1. prosince 2005

V roce 1998 přijel Ethan Gutmann do Pekingu provádět výzkum „nové Číny“. Jako tehdejší vedoucí korespondent televizní dokumentární série se dostal do blízkosti amerických společností, které viděly v rozvíjející se Číně příležitosti k obchodu, ziskům a expanzi.

Motorola běžně uplácela čínské úředníky, aby získala přístup na trh; vedoucí Asia Global Crossing způsobili korporaci masivní ztráty překročením hranice výdajů; PR konzultanti zprostředkovávali sexuální služby mongolských prostitutek a pětihvězdičkové hotely pro delegace z domácích kanceláří. V tomto politickém a společenském prostředí se úspěch neměřil pouze podílem společnosti na trhu, ale rovněž její schopností lobovat pro Čínu ve Washingtonu.

Gutmann byl svědkem masivních investic do oblasti Číny, vzestupu proti-americké nálady a rovněž jasného směřování Číny na opačnou stranu od systému demokracie, kdy za aktivní účasti amerických společností, jako jsou Cisco, Sun Microsystems a Yahoo! vybudoval čínský režim největší monitorovací kybernetický systém na světě, uzavřel internetovou síť a vytvořil neprostupný „velký čínský firewall“, pomocí něhož odřízl Čínu od zbytku světa.

Kniha Losing the New China je příběhem z pozadí amerického obchodu v Pekingu v 21. století. Kniha je fascinujícím příběhem cizinců v cizí zemi, díky němuž čtenáři mohou pochopit, jak a proč americké korporace napomáhaly vyměnit „dobrotu demokracie“, za kterou čínští studenti bojovali na Náměstí nebeského klidu v roce 1989, za „bohy Mamona a Marse“, které dnešní Číně dominují.